Online İşlemler
Netwifi Hız Testi

Netwifi ile İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Netwifi ile internet hız testi yapmak, internet bağlantınızın performansını değerlendirmenin ve herhangi bir sorunu erkenden tespit etmenin harika bir yoludur.

Netwifi ile İnternet Hız Testi Adımları Nelerdir?

Netwifi ile internet hız testi yapmak için şu adımları izleyin:

  • Netwifi'nin web sitesini açın.
  • Ana sayfanın üst kısmında bulunan "Hız Testi" düğmesine tıklayın.
  • Testi başlatmak için "Testi Başlat" düğmesine tıklayın.
  • Testin tamamlanmasını bekleyin.
  • Test sonuçlarını görün.

İnternet Hız Testi Yapmadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İnternet hız testi yapmadan önce, aşağıdakilere dikkat etmeniz önemlidir:

Modeminizi yeniden başlatın.

Modemler uzun süre kapatılıp açılmadığında bağlantı ile ilgili olumsuz durumlar yaşanabiliyor. Bu nedenle, hız testi yapmadan önce modeminizi yeniden başlatmanızda fayda var. Bu sayede modeminiz gerçek performansı ile çalışabilir ve internet hız testinde doğru bir sonuç çıkar.

Bilgisayarda açık olan tüm programları kapatın.

Hız testi yapmadan önce bilgisayarın arka planında çalışan tüm programların kapalı olduğuna dikkat etmelisiniz. Özellikle büyük bir dosya için indirme işlemi yapıyorsanız, hız testinin sonucu olumsuz etkilenecektir. Bu nedenle, herhangi bir indirme ya da yükleme işleminin yapılmadığından emin olarak hız testine başlamalısınız.

Modem bağlantınızı kontrol edin.

Modemler kimi zaman birden fazla cihaza bağlı olabiliyor. Ancak hız testi sırasında doğru sonuç alabilmek için modemin testi yapacağınız cihaza bağlı olması gerekiyor. Farklı cihazlarla olan aktif bağlantı sonucun değişmesine neden olabilir. Bu nedenle, modem bağlantınızı kontrol ederek, tablet ya da cep telefonu gibi cihazların bağlı olmadığından emin olmalısınız.

Modeme yakın konumda olun.

Hız testi sırasında modem ile testi yapacağınız cihazın yakın olması, sinyalin karışma ihtimalini düşürür. Bu sebeple modem ile kullanacağınız cihaz arasındaki mesafenin minimum seviyede olmasına dikkat etmelisiniz. Hatta hız testi sırasında tercih edebileceğiniz kablolu bağlantı yöntemi, sonucun doğruluğunu arttıracaktır.

Konumunuzu kontrol edin.

Hız testi sırasında öncelikli olarak konum tespiti yapılıyor. Otomatik olarak belirlenen konum bilgisi kimi zaman hatalı olabiliyor. Bu nedenle, hız testine başlamadan önce konum bilgilerinizi kontrol ederek, gerekli durumda güncelleme yapmalısınız.

İnternet Hız Testi Sonuçlarını Yorumlama

İnternet hız testi sonuçları, mevcut internet bağlantınızın performansı hakkında size fikir verebilir. İndirme ve yükleme hızlarınız, bağlandığınız sunucuya göre değişebilir.İnternet hızınız vaat edilen hızlardan düşükse, Netwifi ile iletişime geçebilirsiniz.

Download (İndirme) Nedir?

Download, online verileri ve dosyaları kişisel cihazınıza aktarma işlemidir. Oyunlar, videolar veya filmler gibi içerikleri cihazınıza indirirken 'download' yaparsınız. Download hızı, indirme işleminizin ne kadar hızlı gerçekleştiğini belirler. İnternet hızınızı ölçmek için hız testi yaparak internet sağlayıcınızın size sunduğu download hızını kontrol edebilirsiniz.

Upload (Yükleme) Nedir?

Upload, Türkçe'de 'yükleme' olarak adlandırılır ve download işleminin tam tersini ifade eder. Hız testi sonuçlarında büyük öneme sahiptir. Upload, cihazınızdaki veriyi başka bir sunucuya gönderme hızınızı temsil eder. Yani, download işleminde veriyi alırken, upload işlemi veriyi karşıdaki sunucuya gönderirken kullanılır. Upload hızı, sorunsuz ve hızlı veri gönderme kapasitenizi belirler.

Ping Nedir?

Ping, internet bağlantısının tepki süresini ölçen bir terimdir. Bu, bilgisayarınızdaki verilerin sunucuya iletilirken geçen süreyi ifade eder. Online oyunlar için kritik bir öneme sahiptir. Örneğin, bir oyun sırasında 30ms'lik bir ping süresi, verilerinizin hızla sunucuya iletilip geri geldiği anlamına gelir. Düşük ping süresi, daha iyi oyun deneyimi sağlar çünkü komutlar hızlıca tepki verir ve gecikme azalır. Ancak yüksek bir ping süresi (örneğin 280ms), oyun sırasında donmalar ve gecikmelerle sonuçlanabilir. Oyunseverler, hız testi sonuçlarına ek olarak ping değerlerine de dikkat etmelidirler.

Netwifi Logo
  • info@netwifi.com.tr
  • 0 850 420 50 60